O kamieniach - ogólnie

Kamienie jubilerskie - współcześnie coraz bardziej powszechnym jest używanie w biżuterii niestandardowych materiałów. Jednak w rzemiośle jubilerskim szanuje się tradycyjne techniki wytwórcze, w tym przede wszystkim ręczne technologie wytwarzania biżuterii oraz tradycyjne materiały, przede wszystkim metale szlachetne: złoto, platynę, srebro oraz kamienie szlachetne.

Kamienie jubilerskie - współcześnie coraz bardziej powszechnym jest używanie w biżuterii niestandardowych materiałów. Jednak w rzemiośle jubilerskim szanuje się tradycyjne techniki wytwórcze, w tym przede wszystkim ręczne technologie wytwarzania biżuterii oraz tradycyjne materiały, przede wszystkim metale szlachetne: złoto, platynę, srebro oraz kamienie szlachetne. Pojęcie "kamienie jubilerskie" - obejmuje szerszą kategorię kamieni - poza kamieniami szlachetnymi do definicji tej należą kamienie ozdobne naturalne oraz syntetyczne zwykle oszlifowane, które znajdują zastosowanie w wyrobach jubilerskich.

Taka definicja kamieni jubilerskich jest zgodna z ustaleniami międzynarodowymi, zawartymi w „Wytycznych dotyczących kamieni szlachetnych, ozdobnych, pereł i korali" (RAL 560 A5 z 1963 r. i RAL 560 A5E z 1970 r.).

 

Kamienie szlachetne - cechą charakterystyczna tych kamieni jest znaczna twardość - powyżej 7 w skali Mohsa. Dziesięciostopniowa skala Mohsa (stworzona w 1812 r.) ma na celu w sposób porównawczy określić twardość  minerału. Minerały ułożono na skali od najmiększych do najtwardszych. Pozycjonowanie na skali opiera się o zdolność zarysowania minerałów - minerały o stopniu twardości wyższym mogą być zarysowane przez minerały o stopniu twardości niższym, same nie będąc w stanie ich zarysować. Pomimo faktu, iż istnieją aktualnie dużo dokładniejsze techniki pomiaru twardości, dające bardziej miarodajne wyniki, skala Mosha jest bardzo powszechna. Charakterystyka każdego z minerałów, kamieni szlachetnych uwzględnia informacje o twardości określanej właśnie w skali Mosha.

Inną oczekiwaną cechą kamieni szlachetnych jest znaczna ich wartość i rzadkość występowania. Z reguły są jednorodnymi i przezroczystymi odmianami minerałów, posiadają efektowne zabarwienia lub są zupełnie bezbarwne. 

Cesarzem kamieni szlachetnych jest niewątpliwie diament (oszlifowany w specyficzny sposób nosi nazwę brylantu). Inne popularne kamienie szlachetne to rubin, szmaragd, topaz, szafir, turmalin, beryl, spinel, ametyst, perydot, beryl, akwamaryn, aleksandryt, perła, bursztyn.

Poszczególne rodzaje kamieni szlachetnych będziemy opisywać w kolejnych materiałach.

 

Kamienie ozdobne to kamienie o mniejszej wartości jubilerskiej. Częściej występują, są mniej trwałe (mają niższą twardość),  raczej nieprzezroczyste. Ich przykładami są agat, jaspis, malachit.

 

Syntetyczne kamienie szlachetne (syntetyki) - kamienie o właściwościach fizycznych i chemicznych kamieni szlachetnych, które nie powstały w naturze lecz zostały wytworzone przez człowieka. Stąd często nazywane są kamieniami laborytoryjnymi. Pierwszym kamieniem syntetycznym, powstałym w 1828 r., był rubin. W kolejnych latach syntetyzowano kolejne rodzaje kamieni szlachetnych. Aktualnie nie istnieje kamień szlachetny, który nie ma swojego laboratyjnego odnośnika. Powstają także kamienie syntetyczne, które nie posiadają naturalnego wzorca.

Making off sesji BLMQ

Making off sesji BLMQ

więcej >>

Making off sesji BLMQ

Pokaz Horsecka Jewelry - Sopot Fashion Days 2011

Pokaz najnowszej kolekcji Prison Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

więcej >>

Pokaz najnowszej kolekcji Prison Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Agnieszka Maciąg o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Horsecka Jewelry backstage, Sopot Fashion Days 2011

Tomasz Jacyków o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Jolanta Borowiec o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Jolanta Czaja o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

© 2011 Horsecka Jewelry