Ogólne Zasady pielęgnacji biżuterii

Najbardziej racjonalnym podejściem do pielęgnacji biżuterii jest nienarażanie jej na czynniki mogące uszkodzić zarówno powierzchnię metali szlachetnych jak też kamieni użytych w biżuterii, a proces czyszczenia biżuterii powierzać w ręce fachowców.

Aby biżuteria jak najdłużej zachowała swą urodę należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Biżuterię należy przechowywać w sposób, w który ogranicza dostęp powietrza, gdyż właśnie kontakt z tlenem powoduje tworzenie na powierzchni srebrnej biżuterii ciemnych nalotów (tlenki metali). Najlepiej w tej roli sprawdzają się woreczki strunowe. Należy jednak pamiętać, aby biżuteria w nie wkładana była sucha, bez zabrudzeń.

2. Aby zabezpieczyć biżuterię przed mechanicznymi uszkodzeniami należy przechowywać ją odseparowaną od innych przedmiotów np. owiniętą w miękką szmatkę, bibułkę.

3. Biżuterię należy zabezpieczyć przed kontaktem z chemikaliami, perfumami, lakierami do włosów (najlepiej biżuterię nałożyć po zastosowaniu tych kosmetyków i postarać się nie nakładać perfum bezpośrednio na miejsca, które będą się stykać z biżuterią). Dobrze jest też ją zabezpieczyć, w miarę możliwości, przed bezpośrednim kontaktem z ciałem.

4. Nawet najbardziej ulubioną biżuterię np. pierścionki, które "nigdy nie zdejmujemy", należy zdejmować przy wszelkich pracach domowych.

5. Powinno się unikać wysokich temperatur (sauna, plaża), spania, kąpieli w biżuterii.

6. Biżuterię należy systematycznie czyścić, pamiętając aby sposób czyszczenia dostosowany był do metody właściwej dla czyszczenia najdelikatniejszych części biżuterii.

Najbardziej racjonalnym podejściem do pielęgnacji biżuterii jest nienarażanie jej na czynniki mogące uszkodzić zarówno powierzchnię metali szlachetnych jak też kamieni użytych w biżuterii, a proces czyszczenia biżuterii powierzać w ręce fachowców. Najlepiej byłoby, gdyby czyszczenie biżuterii wykonywała okresowo firma, która wykonała biżuterię - zna ona rodzaj użytych materiałów i ewentualnych dodatkowych powłok, technologię wykonania. 

Na rynku aktualnie jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji biżuterii. Należy bardzo dokładnie respektować wskazania producentów dotyczące przeznaczenia konkretnego preparatu i zaleceń co do sposobu użytkowania. Warto też zaopatrywać się w preparaty tego rodzaju w specjalistycznych sklepach lub u wyspecjalizowanych dostawców.

Istnieje też wiele skutecznych, domowych sposobów pielęgnowania biżuterii. Z reguły mają delikatne działanie, nie niosą ryzyka uszkodzenia przedmiotu i stosowane regularnie potrafią zapewnić wystarczający efekt pielęgnacyjny.

Pielęgnacja biżuterii srebrnej:

Biżuterię bez kamieni, łańcuszki, można na kilka minut zanurzyć w kąpieli możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli przygotowanej z wody i denaturatu (niewielka ilość), po czym bardzo dokładnie wypłukać i osuszyć miękką szmatką (mikrofibra, flanela - nie powinno stosować się specjalnych szmatek do gospodarstwa domowego, gdyż często są nasączone chemicznymi preparatami).

1. Biżuterię bez kamieni, łańcuszki, można na kilka minut zanurzyć w kąpieli możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli przygotowanej z wody i denaturatu (niewielka ilość), po czym bardzo dokładnie wypłukać i osuszyć miękką szmatką (mikrofibra, flanela - nie powinno stosować się specjalnych szmatek do gospodarstwa domowego, gdyż często są nasączone chemicznymi preparatami).

2. Kąpiel można także przygotować z:

- ciepłej wody (najlepiej demineralizowanej) z dodatkiem amoniaku lub - co bezpieczniejsze - z dodatkiem soku z cytryny,

- sody i octu (1 łyżka na 1 litr wody). Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 15 minut.

3. Za bardzo skuteczną uważa się tzw. kąpiel solną

Do jej przygotowania potrzebnym będzie:

1) naczynie z tworzywa sztucznego bądź szkła (nie powinno być metalowe) o wielkości pozwalającej na zanurzenie przedmiotu,

2) folia aluminiowa w ilości pozwalającej wyścielić spód i boki naczynia,

3) ciepła woda - najlepiej demineralizowana, chociaż niekoniecznie,

4) sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu).

Spód i boki naczynia wyścielamy podwójną warstwę kuchennej folii aluminiowej. Następnie wlewamy wrzącą wodę i wsypujemy około 5 łyżeczek soli kuchennej na każdy litr wody, po czym mieszamy aż do jej rozpuszczenia.

Następnie obmywamy przedmiot z ewentualnych zanieczyszczeń wodą i mydłem lub płynem do mycia naczyń. Dobrze wypłukujemy przedmiot i wkładamy do przygotowanej kąpieli.

Kąpiel może trwać od kilku minut do kilku godzin - w zależności od stopnie zabrudzenia przedmiotu. Proces może zachodzić dość gwałtownie. Kiedy rekcja słabnie, a my mamy do wyczyszczenia kolejne przedmioty, lub nie satysfakcjonuje nas uzyskany efekt należy przygotować kolejną kąpiel - w tym też wymienić folię aluminiową.

Po wyjęciu srebrnego przedmiotu z kąpieli należy go bardzo dokładnie umyć mydłem i opłukać ciepłą wodą, tak aby zupełnie wypłukać resztki soli.

W procesie pielęgnacji należy bardzo ostrożnie postępować z biżuterią oksydowaną, gdyż powierzchnia oksydowana jest bardzo wrażliwa i na mechaniczne i chemiczne metody pielęgnacji.

Innym rodzajem kąpieli, którą można stosować zarówno do biżuterii srebrnej jak i złotej jest kąpiel w spirytusie (lub czystej wódce) bądź coca-coli. Czyszczone przedmioty należy pozostawić w kąpieli na około 12 godzin.

Pielęgnacja biżuterii złotej:

Złoto jest zdecydowanie mniej kłopotliwym niż srebro metalem - na powierzchni wyrobów ze złota nie tworzą się tlenki - trudne do usunięcia naloty, aczkolwiek także te przedmioty wchodzą w reakcje chemiczne.

Złoto jest zdecydowanie mniej kłopotliwym niż srebro metalem - na powierzchni wyrobów ze złota nie tworzą się tlenki - trudne do usunięcia naloty, aczkolwiek także te przedmioty wchodzą w reakcje chemiczne.

1. Najprostszą metodą odświeżania złotej biżuterii jest regularne mycie w ciepłej wodzie z mydłem, dokładne wypłukanie i wysuszenie.

2. Skutecznym środkiem domowym jest sok z cebuli, nałożony na przedmiot i pozostawiony na kilka godzin. Po kilku godzinach należy przedmiot wypolerować delikatnie, miękką szmatką. Następnie umyć i wysuszyć.

3. Złotą biżuterię można zamoczyć w soku z cytryny lub roztworze kwasku cytrynowego i pozostawić w nim na kilka godzin. Po czym, jak w przypadku soku z cebuli, po kilku godzinach należy przedmiot wypolerować delikatnie, miękką szmatką. Następnie umyć i wysuszyć.

4. Przedmioty ze złota także te z kamieniami (brylantami, szmaragdami, rubinami, szafirami), moczymy w ciepłym roztworze wody z płatkami mydlanymi, po czym płuczemy je i osuszamy.

5. Złote łańcuszki możemy wypłukać w wodzie ze spirytusem (95%)

6. Złote przedmioty możemy przemyć denaturatem i wypolerować miękką szmatką.

1 2 3 4 5 6

Making off sesji BLMQ

Making off sesji BLMQ

więcej >>

Making off sesji BLMQ

Pokaz Horsecka Jewelry - Sopot Fashion Days 2011

Pokaz najnowszej kolekcji Prison Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

więcej >>

Pokaz najnowszej kolekcji Prison Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Agnieszka Maciąg o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Horsecka Jewelry backstage, Sopot Fashion Days 2011

Tomasz Jacyków o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Jolanta Borowiec o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

Jolanta Czaja o pokazie Horsecka Jewelry, Sopot Fashion Days 2011

© 2011 Horsecka Jewelry